JG518B – HPE MSR935 Router – Router – DSL modem – 4-port switch – GigE.

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free US Ground Shipping except Hawaii and Alaska
Some items may show vendor’s stock. Please confirm lead times before ordering.
Availability: 5 in stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
MAIN SPECIFICATIONS | |
| Product Description | HPEMSR935 Router – router – DSL modem – desktop |
| Device Type | Router – DSL modem – 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type | Desktop |
| WAN Ports Qty | 1 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Performance | Throughput: up to 300 Kpps ? Encryption throughput: up to 160 Mbps |
| Capacity | IPv4 routing table entries: 10000 ? IPv6 routing table entries: 5000 ? VPN tunnels: up to 100 ? IPv4 forwarding table entries: 10000 ? IPv6 forwarding table entries: 5000 |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP, L2TP, RSVP, APPN, NTP, ICMP/IP, IPSec, PPPoE, ARP, BOOTP, DHCP |
| Routing Protocol | OSPF, EGP, RIP, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, IGMPv3, GRE, OSPFv3, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, ECMP, RIPng, MLD, BGP-4+, CIDR |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, TFTP, CLI |
| Features | Firewall protection, layer 2 switching, DHCP support, NAT support, VPN support, BOOTP support, ARP support, MPLS support, IGMP snooping, Syslog support, traffic shaping, port mirroring, IPv6 support, Weighted Fair Queuing (WFQ), Weighted Random Early Detection (WRED), sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, tunneling, Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Committed Access Rate (CAR), MLD snooping, Unicast Reverse Path Forwarding (URPF), IPv4 support, Management Information Base (MIB), loop prevention, port isolation, packet storm protection, Class of Service (CoS), Loopback, IGMP proxy, Dynamic Virtual Private Network (DVPN), Network Quality Analyzer (NQA), Multicast Border Gateway Protocol (MBGP), WWAN support, Type of Service (ToS) |
| Compliant Standards | IEEE 802.2, IEEE 802.3, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s |
| Dimensions (WxDxH) | 11.8 in x 7.9 in x 1.7 in |
| Weight | 3.97 lbs |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS | |
| General | |
| Device Type | Router – 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type | Desktop |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Performance | Throughput: up to 300 Kpps ? Encryption throughput: up to 160 Mbps |
| Capacity | IPv4 routing table entries: 10000 ? IPv6 routing table entries: 5000 ? VPN tunnels: up to 100 ? IPv4 forwarding table entries: 10000 ? IPv6 forwarding table entries: 5000 |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP, L2TP, RSVP, APPN, NTP, ICMP/IP, IPSec, PPPoE, ARP, BOOTP, DHCP |
| Routing Protocol | OSPF, EGP, RIP, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, IGMPv3, GRE, OSPFv3, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, ECMP, RIPng, MLD, BGP-4+, CIDR |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, TFTP, CLI |
| Encryption Algorithm | Triple DES, MD5, AES, IKE, TLS |
| Authentication Method | RADIUS, PAP, CHAP, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
| Features | Firewall protection, layer 2 switching, DHCP support, NAT support, VPN support, BOOTP support, ARP support, MPLS support, IGMP snooping, Syslog support, traffic shaping, port mirroring, IPv6 support, Weighted Fair Queuing (WFQ), Weighted Random Early Detection (WRED), sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, tunneling, Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Committed Access Rate (CAR), MLD snooping, Unicast Reverse Path Forwarding (URPF), IPv4 support, Management Information Base (MIB), loop prevention, port isolation, packet storm protection, Class of Service (CoS), Loopback, IGMP proxy, Dynamic Virtual Private Network (DVPN), Network Quality Analyzer (NQA), Multicast Border Gateway Protocol (MBGP), WWAN support, Type of Service (ToS) |
| Compliant Standards | IEEE 802.2, IEEE 802.3, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, EN55024, EN55022 Class B, ICES-003 Class B, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, EMC, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, RoHS, EN 61000-4-8, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, WEEE, FDA, FCC CFR47 Part 15 B, EN 60825-1, AS/NZS 60950, ANSI C63.4, EN 60825-2, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-03, EN 61000-3-2:2006, EN 61000-3-3:1995+A1:2001+A2:2005, EN 300 386, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 |
| Processor | 1 x 533 MHz |
| RAM | 256 MB DDR3 SDRAM |
| Flash Memory | 128 MB |
| Communications | |
| Type | DSL modem |
| Protocols & Specifications | ITU G.992.3 Annex A, ITU G.992.3 Annex M |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T – RJ-45 ? WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T – RJ-45 ? Phone line: 1 x ADSL2+ |
| Power | |
| Power Device | External power adapter |
| Power Consumption Operational | 24 Watt |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 11.8 in |
| Depth | 7.9 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 3.97 lbs |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – advance hardware replacement – 1 year – response time: next business day |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 12 × 4 in |
| SKU | JG518B |
| Condition | New |
| Brand | HPE |
| GTIN | 889894 028631 |



