JG734A – HPE MSR2004-24 – Router – 24-port switch – GigE – rack-mountable

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free Ground Shipping (USA) except Hawaii and Alaska
- 0 units in stock
Out of stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
MAIN SPECIFICATIONS | |
| Product Description | HPEMSR2004-24 – router – desktop, rack-mountable |
| Device Type | Router – 24-port switch (integrated) |
| Enclosure Type | Desktop, rack-mountable – 1U |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Performance | Throughput (64-byte packet size): up to 1 Mpps |
| Capacity | IPv4 routing table entries: 200000 ? IPv6 routing table entries: 200000 ? IPv4 forwarding table entries: 200000 ? IPv6 forwarding table entries: 200000 |
| Network / Transport Protocol | NTP, IPSec |
| Routing Protocol | OSPF, RIP, BGP-4, IS-IS, IGMP, VRRP, OSPFv3, Multiprotocol BGP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng, MLD, MPLS |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, TFTP |
| Features | NAT support, port mirroring, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, tunneling, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Bidirectional Forwarding Detection (BFD), Unicast Reverse Path Forwarding (URPF), Network Quality Analyzer (NQA) |
| Compliant Standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1w, IEEE 802.1s |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 17.3 in x 14.2 in x 1.7 in |
| Weight | 15.1 lbs |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS | |
| General | |
| Device Type | Router – 24-port switch (integrated) |
| Enclosure Type | Desktop, rack-mountable – 1U |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Performance | Throughput (64-byte packet size): up to 1 Mpps |
| Capacity | IPv4 routing table entries: 200000 ? IPv6 routing table entries: 200000 ? IPv4 forwarding table entries: 200000 ? IPv6 forwarding table entries: 200000 |
| Network / Transport Protocol | NTP, IPSec |
| Routing Protocol | OSPF, RIP, BGP-4, IS-IS, IGMP, VRRP, OSPFv3, Multiprotocol BGP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng, MLD, MPLS |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, TFTP |
| Encryption Algorithm | DES, Triple DES, MD5, SHA-1, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES |
| Authentication Method | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
| Features | NAT support, port mirroring, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, tunneling, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Bidirectional Forwarding Detection (BFD), Unicast Reverse Path Forwarding (URPF), Network Quality Analyzer (NQA) |
| Compliant Standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1w, IEEE 802.1s, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, AS/NZS 60950-1, FCC Part 68, ICES-003 Class A, CS-03, RoHS, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, WEEE, FDA, VCCI Class A, AS/NZS CISPR 22, GB 4943.1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, EN 300386 |
| Processor | 1 x 800 MHz |
| RAM | 1 GB DDR3 SDRAM |
| Flash Memory | 256 MB |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 3 x 1000Base-T – RJ-45 ? LAN: 24 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T – RJ-45 ? 1 x Ethernet 1000 – SFP (mini-GBIC) ? Management: 1 x |
| Expansion Slots | 4 (total) / 4 (free) x Smart Interface Card (SIC) |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 54 Watt |
| Miscellaneous | |
| Rack Mounting Kit | Included |
| MTBF | 92.2 years |
| Localization | English / United States |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 17.3 in |
| Depth | 14.2 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 15.1 lbs |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – 1 year |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 113 ?F |
| Humidity Range Operating | 5 – 90% (non-condensing) |
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| SKU | JG734A |
| Condition | New |
| Brand | HPE |
| GTIN | 887758 610398 |


