JG742BR – HPE Flex Network MSR 4G LTE Smart Interface Card

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free Ground Shipping (USA) except Hawaii and Alaska
- 7 units in stock
Availability: 7 in stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
MAIN SPECIFICATIONS | |
| Product Description | HPEFlex Network MSR 4G LTE SIC Module – wireless cellular modem – 4G LTE |
| Device Type | Wireless cellular modem – Smart Interface Card (SIC) |
| Form Factor | Internal |
| Cellular Protocol | GSM, CDMA, GPRS, UMTS, EDGE, HSPA, HSPA+, LTE |
| Pricing Type | Remarketed |
| Dimensions (WxDxH) | 3.1 in x 5.4 in x 0.8 in |
| Weight | 5.29 oz |
EXTENDED SPECIFICATIONS | |
| General | |
| Device Type | Wireless cellular modem |
| Form Factor | Internal |
| Modem | |
| Bus | Smart Interface Card (SIC) |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Cellular Protocol | GSM, CDMA, GPRS, UMTS, EDGE, HSPA, HSPA+, LTE |
| Miscellaneous | |
| Pricing Type | Remarketed |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 3.1 in |
| Depth | 5.4 in |
| Height | 0.8 in |
| Weight | 5.29 oz |
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| SKU | JG742BR |
| Condition | New |
| Brand | HPE |



