JG875A – HPE MSR1002-4 – Router – 4-port switch – GigE – rack-mountable.

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free Ground Shipping (USA) except Hawaii and Alaska
- 3 units in stock
Availability: 3 in stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
MAIN SPECIFICATIONS | |
| Product Description | HPEMSR1002-4 – router – desktop, rack-mountable |
| Device Type | Router – 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type | Desktop, rack-mountable – 1U |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance | Throughput: 500 Kpps |
| Capacity | IPv4 routing table entries: 200000 ? IPv4 forwarding table entries: 1000 ? IPv6 routing table entries: 200000 ? IPv6 forwarding table entries: 200000 |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, L2TP, RSVP, NTP, PPPoE |
| Routing Protocol | OSPF, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, GRE, OSPFv3, Multiprotocol BGP, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, Telnet, SNMP 3, HTTP, SSH, CLI |
| Features | Weighted Fair Queuing (WFQ), Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), MLD snooping |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 14.2 in x 11.8 in x 1.7 in |
| Weight | 6.83 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS | |
| General | |
| Device Type | Router – 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type | Desktop, rack-mountable – 1U |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance | Throughput: 500 Kpps |
| Capacity | IPv4 routing table entries: 200000 ? IPv4 forwarding table entries: 1000 ? IPv6 routing table entries: 200000 ? IPv6 forwarding table entries: 200000 |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, L2TP, RSVP, NTP, PPPoE |
| Routing Protocol | OSPF, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, GRE, OSPFv3, Multiprotocol BGP, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, Telnet, SNMP 3, HTTP, SSH, CLI |
| Encryption Algorithm | MD5, TLS |
| Authentication Method | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
| Features | Weighted Fair Queuing (WFQ), Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), MLD snooping |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, EN55022 Class B, ICES-003 Class B, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, EN 61000-4-5, EN 61000-4-8, ANSI C63.4-2003, EN 61000-3-2:2006, EN 61000-3-3:1995+A1:2001+A2:2005, EN 61000-4-11:2004, EN 55024:1998+A1:2001+A2:2003 |
| Processor | 1 x 667 MHz |
| RAM | 512 MB DDR3 SDRAM |
| Flash Memory | 256 MB |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T – RJ-45 ? WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T – RJ-45 ? Management: 1 x RJ-45 ? USB 2.0: 1 x ? LAN: 1 x Ethernet 1000 – SFP (mini-GBIC) |
| Expansion Slots | 2 (total) / 2 (free) x Smart Interface Card (SIC) ? 1 (total) / 1 (free) x Double Smart Interface Card (DSIC) |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 30 Watt |
| Miscellaneous | |
| Rack Mounting Kit | Included |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 14.2 in |
| Depth | 11.8 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 6.83 lbs |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 113 ?F |
| Humidity Range Operating | 5 – 95% (non-condensing) |
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 16 × 5 in |
| SKU | JG875A |
| Condition | New |
| Brand | HPE |
| GTIN | 888182 085479 |


