JH295A HPE OfficeConnect 1950 12XGT 4SFP 12-Ports Ethernet Switch

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free US Ground Shipping except Hawaii and Alaska
Some items may show vendor’s stock. Please confirm lead times before ordering.
Availability: 4 in stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
MAIN SPECIFICATIONS | |
| Product Description | HPEOfficeConnect 1950 12XGT 4SFP+ – switch – 12 ports – rack-mountable |
| Device Type | Switch – 12 ports |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Subtype | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports | 12 x 10GBase-T + 4 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| Performance | Routing/switching capacity: 320 Gbps – Throughput (64-byte packet size): 238 Mpps – Latency (100 Mbps): 5 s – Latency (1000Base-T): 5 s |
| Capacity | IPv4 routing table entries: 512 – IPv6 routing table entries: 256 |
| MAC Address Table Size | 16384 entries |
| Jumbo Frame Support | 10KB |
| Remote Management Protocol | SNMP, RMON, HTTPS, CLI |
| Features | Flow control, full duplex capability, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), half duplex mode, full duplex mode, Quality of Service (QoS), 2MB packet buffer, DiffServ Code Point (DSCP) support |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3i, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3az |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 17.3 in x 6.3 in x 1.7 in |
| Weight | 8.07 lbs |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS | |
| General | |
| Device Type | Switch – 12 ports |
| Enclosure Type | Desktop, rack-mountable 1U |
| Subtype | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports | 12 x 10GBase-T + 4 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| Performance | Routing/switching capacity: 320 Gbps – Throughput (64-byte packet size): 238 Mpps – Latency (100 Mbps): 5 s – Latency (1000Base-T): 5 s |
| Capacity | IPv4 routing table entries: 512 – IPv6 routing table entries: 256 |
| MAC Address Table Size | 16384 entries |
| Jumbo Frame Support | 10KB |
| Remote Management Protocol | SNMP, RMON, HTTPS, CLI |
| Features | Flow control, full duplex capability, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), half duplex mode, full duplex mode, Quality of Service (QoS), 2MB packet buffer, DiffServ Code Point (DSCP) support |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3i, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3az |
| Processor | 1 Cortex-A9: 1.25 GHz |
| RAM | 1 GB SDRAM |
| Flash Memory | 512 MB |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 12 x 10GBase-T RJ-45 – 4 x Gigabit / 10Gbit LAN SFP+ – 1 x console RJ-45 – 1 x management RJ-45 |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply |
| Power Provided | 800 Watt |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 75 Watt |
| Miscellaneous | |
| Cables Included | 1 x power cable – 3.3 ft |
| Rack Mounting Kit | Included |
| MTBF | 81.8 years |
| Compliant Standards | CISPR 22 Class A, EN55022, EN 61000-3-3, EN55024, UL 60950, CISPR 22, ICES-003 Class A, IEC 60950-1, EN 60950-1, ISO 7779, EN 61000-3-2:2006+A1:2009+A2:2009, VCCI Class A, EN 61000-3-2:2000, EN 62479:2010, GB 4943.1, EN 300 386 V1.6.1, EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010, EN 55022:2010 Class A, EN 55022 Class A, FCC CFR47 Part 15 B Class A, EN 55032:2012, EN 60950-1:2006+A11:2009+A1:2010+A12:2011+A2:2013 |
| Software / System Requirements | |
| Software Included | HP Web browser, HP Intelligent Management Center |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 17.3 in |
| Depth | 6.3 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 8.07 lbs |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – advance parts replacement – lifetime – shipment – response time: next business day – Technical support – phone consulting – lifetime |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 Degree Fahrenheit |
| Max Operating Temperature | 113 Degree Fahrenheit |
| Humidity Range Operating | 10 – 90% (non-condensing) |
| Min Storage Temperature | -40 Degree Fahrenheit |
| Max Storage Temperature | 158 Degree Fahrenheit |
| Humidity Range Storage | 5 – 90% (non-condensing) |
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 18 × 5 in |
| SKU | JH295A |
| Condition | New |
| Brand | HPE |
| GTIN | 889296 308591 |



