JH329A HPE OfficeConnect 1420 8-Port Unmanaged Switch

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free Ground Shipping (USA) except Hawaii and Alaska
- 6 units in stock
Availability: 6 in stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
MAIN SPECIFICATIONS | |
| Product Description | HPEOfficeConnect 1420 8G – switch – 8 ports – unmanaged |
| Device Type | Switch – 8 ports – unmanaged |
| Subtype | Gigabit Ethernet |
| Ports | 8 x 10/100/1000 |
| Performance | Switching capacity: 16 Gbps ? Throughput (64-byte packet size): 11.8 Mpps ? Latency (100 Mbps): 3 ?s ? Latency (1000Base-T): 2.6 ?s |
| MAC Address Table Size | 4096 entries |
| Features | Flow control, full duplex capability, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), half duplex mode, Quality of Service (QoS), fanless, DiffServ Code Point (DSCP) support |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3az |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 6.2 in x 4.1 in x 1.1 in |
| Weight | 17.64 oz |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS | |
| General | |
| Device Type | Switch – 8 ports – unmanaged |
| Enclosure Type | Desktop |
| Subtype | Gigabit Ethernet |
| Ports | 8 x 10/100/1000 |
| Performance | Switching capacity: 16 Gbps ? Throughput (64-byte packet size): 11.8 Mpps ? Latency (100 Mbps): 3 ?s ? Latency (1000Base-T): 2.6 ?s |
| MAC Address Table Size | 4096 entries |
| Features | Flow control, full duplex capability, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), half duplex mode, Quality of Service (QoS), fanless, DiffServ Code Point (DSCP) support |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3az |
| Flash Memory | 1.5 MB |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 8 x 1000Base-T RJ-45 |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 4.5 Watt |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | Plug and Play, CISPR 24, EN55022, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, EN55024, UL 60950, CISPR 22, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC Part 15 B Class A, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-03 |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 6.2 in |
| Depth | 4.1 in |
| Height | 1.1 in |
| Weight | 17.64 oz |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – lifetime |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 15 – 95% (non-condensing) |
| Min Storage Temperature | -40 ?F |
| Max Storage Temperature | 158 ?F |
| Humidity Range Storage | 15 – 95% (non-condensing) |
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 10 × 3 in |
| SKU | JH329A |
| Condition | New |
| Brand | HPE |
| GTIN | 889296 966449 |



