JH373A – HPE FlexNetwork MSR954 – Wireless router

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free Ground Shipping (USA) except Hawaii and Alaska
- 3 units in stock
Availability: 3 in stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
MAIN SPECIFICATIONS | |
| Product Description | HPEFlexNetwork MSR954 – wireless router – WWAN – 802.11b/g/n – rack-mountable |
| Device Type | Wireless router – wireless cellular modem – 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type | Rack-mountable – 1U |
| Digital Signaling Protocol | SIP |
| Cellular Protocol | HSPA+, LTE |
| WAN Ports Qty | 1 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Frequency Band | 2.4 GHz |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Performance | Throughput (64-byte packet size): up to 300 Kpps |
| Capacity | VPN tunnels: 100 ? IPv4 routing table entries: 10000 ? IPv6 routing table entries: 5000 ? IPv4 forwarding table entries: 10000 ? IPv6 forwarding table entries: 5000 |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP, L2TP, RSVP, APPN, NTP, ICMP/IP, IPSec, AAL5, ARP, FTP, DHCP, PAP, SFTP |
| Routing Protocol | OSPF, EGP, RIP, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, IGMPv3, GRE, OSPFv3, Bidirectional PIM, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, ECMP, RIPng, BGP-4+, MPLS, CIDR, BGP+, URPF |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, TFTP, CLI |
| Features | Layer 3 switching, layer 2 switching, NAT support, VPN support, VLAN support, traffic shaping, port mirroring, Intrusion Prevention System (IPS), Weighted Fair Queuing (WFQ), Weighted Random Early Detection (WRED), sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, tunneling, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Committed Access Rate (CAR), Link Fragmentation and Interleaving (LFI), Unicast Reverse Path Forwarding (URPF), DHCP relay, Management Information Base (MIB), port isolation, packet storm protection, Class of Service (CoS), Loopback, Dynamic Virtual Private Network (DVPN), Multicast Border Gateway Protocol (MBGP), Ethernet over IP (EtherIP), Type of Service (ToS), Group Domain Virtual Private Network (GDVPN), random early detection (RED), ICMP Router Discovery Protocol (IRDP), Management Information Base (MIB) II, Source-Specific Multicast (SSM) |
| Compliant Standards | IEEE 802.2, IEEE 802.3, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, Wi-Fi CERTIFIED |
| Power | AC 120/230 V |
| Dimensions (WxDxH) | 10.5 in x 6.3 in x 1.7 in |
| Weight | 2.2 lbs |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS | |
| General | |
| Device Type | Wireless router – 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type | Rack-mountable – 1U |
| Connectivity Technology | Wireless, wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Frequency Band | 2.4 GHz |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Performance | Throughput (64-byte packet size): up to 300 Kpps |
| Capacity | VPN tunnels: 100 ? IPv4 routing table entries: 10000 ? IPv6 routing table entries: 5000 ? IPv4 forwarding table entries: 10000 ? IPv6 forwarding table entries: 5000 |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP, L2TP, RSVP, APPN, NTP, ICMP/IP, IPSec, AAL5, ARP, FTP, DHCP, PAP, SFTP |
| Routing Protocol | OSPF, EGP, RIP, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, IGMPv3, GRE, OSPFv3, Bidirectional PIM, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, ECMP, RIPng, BGP-4+, MPLS, CIDR, BGP+, URPF |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, TFTP, CLI |
| Encryption Algorithm | DES, Triple DES, MD5, AES, TLS, SHA-1, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES |
| Authentication Method | Secure Shell (SSH), RADIUS, PAP, CHAP, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
| Features | Layer 3 switching, layer 2 switching, NAT support, VPN support, VLAN support, traffic shaping, port mirroring, Intrusion Prevention System (IPS), Weighted Fair Queuing (WFQ), Weighted Random Early Detection (WRED), sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, tunneling, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Committed Access Rate (CAR), Link Fragmentation and Interleaving (LFI), Unicast Reverse Path Forwarding (URPF), DHCP relay, Management Information Base (MIB), port isolation, packet storm protection, Class of Service (CoS), Loopback, Dynamic Virtual Private Network (DVPN), Multicast Border Gateway Protocol (MBGP), Ethernet over IP (EtherIP), Type of Service (ToS), Group Domain Virtual Private Network (GDVPN), random early detection (RED), ICMP Router Discovery Protocol (IRDP), Management Information Base (MIB) II, Source-Specific Multicast (SSM) |
| Compliant Standards | IEEE 802.2, IEEE 802.3, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, Wi-Fi CERTIFIED, ETSI, EN55022, ICES-003 Class B, FCC Part 68 / CS03 Issue 8, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, EN 61000-4-5, RoHS, EN 61000-4-8, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, WEEE, FDA, FCC CFR47 Part 15 B, EN 60825-1, X.509, AS/NZS 60950, ANSI C63.4, EN 60825-2, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-03, EN 61000-3-2:2006, EN 61000-3-3:1995+A1:2001+A2:2005, EN 61000-4-11:2004, EMC 2004/108/EC, EN 300 386 V1.3.3, AS/NZS CISPR 22 Class B, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, EN 55024:1998+A1:2001+A2:2003 |
| Processor | 1 x Marvell A370 800 MHz |
| RAM | 1 GB DDR3 SDRAM |
| Flash Memory | 256 MB |
| Status Indicators | System, WAN, wireless, link/activity, VPN |
| Communications | |
| Type | Wireless cellular modem |
| Digital Signaling Protocol | SIP |
| Cellular Protocol | HSPA+, LTE |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T – RJ-45 ? WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T – RJ-45 ? Serial: 1 x ? USB 2.0: 1 x ? 1 x console – RJ-45 |
| Expansion Slots | 2 (total) / 2 (free) x SIM |
| Antenna | |
| Antenna | External detachable |
| Antenna Qty | 4 |
| Power | |
| Power Device | External power adapter |
| Voltage Required | AC 120/230 V |
| Power Consumption Operational | 22 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | Comware v7 |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 10.5 in |
| Depth | 6.3 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 2.2 lbs |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – 1 year |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 113 ?F |
| Humidity Range Operating | 5 – 92% (non-condensing) |
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| SKU | JH373A |
| Condition | Refurbished |
| Brand | HPE |
| GTIN | 889894 242518 |


