JW169A HPE Aruba AP-214 FIPS/TAA – Wireless access point – Wi-Fi – Dual Band – in-ceiling

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free Ground Shipping (USA) except Hawaii and Alaska
- 0 units in stock
Out of stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
MAIN SPECIFICATIONS | |
| Product Description | HPE Aruba AP-214 FIPS/TAA – wireless access point |
| Device Type | Wireless access point |
| Form Factor | In-ceiling |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Maximum data rate (2.4 GHz): 45Mbps ? Maximum data rate (5 GHz): 1.3 Gbps |
| Capacity | Wireless clients per Wi-Fi radio: 255 ? BSSIDs per radio: 16 |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Dimensions (WxDxH) | 7.1 in x 7.1 in x 1.8 in |
| Weight | 21.51 oz |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS | |
| General | |
| Device Type | Wireless access point |
| Width | 7.1 in |
| Depth | 7.1 in |
| Height | 1.8 in |
| Weight | 21.51 oz |
| Networking | |
| Form Factor | In-ceiling |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Line Coding Format | CCK, 64 QAM, 256 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Spread Spectrum Method | OFDM, DSSS |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Maximum data rate (2.4 GHz): 45Mbps ? Maximum data rate (5 GHz): 1.3 Gbps |
| Capacity | Wireless clients per Wi-Fi radio: 255 ? BSSIDs per radio: 16 |
| Status Indicators | Power, status, wireless, link/activity |
| Features | Auto-sensing per device, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DFS support, Trusted Platform Module (TPM), reset button, Maximum Ratio Combining (MRC), 3T3R MIMO technology, Low Density Parity Check (LDPC), Transmit Beam-forming (TxBF) ready, Energy Efficient Ethernet, Cyclic Delay Diversity (CDD), Space Time Blocking Code (STBC), Advanced Cellular Coexistence (ACC), ClientMatch |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.11ac |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x 1000Base-T (PoE) – RJ-45 ? 1 x console – RJ-45 ? 1 x USB 2.? 3 x antenna – RP-SMA |
| Miscellaneous | |
| MTBF | 538,975 hours |
| Compliant Standards | EN 60950, IEC 60950, IEC 60601-1-1, IEC 60601-1-2, UL 60950, CB, Directive 1999/5/EC, IC, UL 2043, FCC, cTUVus, FIPS, LVD, Directive 2006/95/EC, EN 30328, EN 301 489, EN 301 893 |
| TAA Compliant | Yes |
| Power | |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – lifetime |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 122 ?F |
| Humidity Range Operating | 5 – 95% (non-condensing) |
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 2 in |
| SKU | JW169A |
| Condition | New |
| Brand | HPE |
| GTIN | 190017 02079 |



