JW225A HPE Aruba Instant IAP-214 (US) FIPS/TAA – Wireless access point – Wi-Fi – Dual Band – in-ceiling.

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free Ground Shipping (USA) except Hawaii and Alaska
- 0 units in stock
Out of stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
MAIN SPECIFICATIONS | |
| Product Description | HPE Aruba Instant IAP-214 (US) FIPS/TAA – wireless access point |
| Device Type | Wireless access point |
| Form Factor | In-ceiling – indoor |
| Localization | United States |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Maximum data rate (5 GHz): 1.3 Gbps ? Maximum data rate (2.4 GHz): 45Mbps |
| Capacity | Wireless clients per Wi-Fi radio: 255 ? BSSIDs per radio: 16 |
| Included Accessories | 2 mounting brackets |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE+ |
| Dimensions (WxDxH) | 7.1 in x 7.1 in x 1.8 in |
| Weight | 21.51 oz |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS | |
| General | |
| Device Type | Wireless access point |
| Ruggedized Design | Indoor |
| Width | 7.1 in |
| Depth | 7.1 in |
| Height | 1.8 in |
| Weight | 21.51 oz |
| Localization | United States |
| Networking | |
| Form Factor | In-ceiling |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Data Transfer Rate | 1.3 Gbps |
| Line Coding Format | CCK, 64 QAM, 256 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Spread Spectrum Method | OFDM, DSSS |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Maximum data rate (5 GHz): 1.3 Gbps ? Maximum data rate (2.4 GHz): 45Mbps |
| Capacity | Wireless clients per Wi-Fi radio: 255 ? BSSIDs per radio: 16 |
| Status Indicators | Power, status, wireless, link/activity |
| Features | Auto-sensing per device, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DFS support, wall mountable, Quality of Service (QoS), Trusted Platform Module (TPM), reset button, Adaptive Radio Management (ARM), Maximum Ratio Combining (MRC), 3T3R MIMO technology, Low Density Parity Check (LDPC), Transmit Beam-forming (TxBF) ready, Energy Efficient Ethernet, Cyclic Delay Diversity (CDD), Space Time Blocking Code (STBC), security lock slot (cable lock sold separately), Advanced Cellular Coexistence (ACC), ClientMatch, cyclic shift diversity (CSD) |
| Encryption Algorithm | FIPS |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.11ac |
| Antenna | |
| Antenna | External detachable |
| Antenna Qty | 3 |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x 1000Base-T (PoE+) – RJ-45 ? 1 x USB 2.- Type A ? 1 x console – RJ-45 ? 3 x antenna – RP-SMA |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | 2 mounting brackets |
| MTBF | 538,975 hours |
| Compliant Standards | EN 60950, IEC 60950, IEC 60601-1-1, IEC 60601-1-2, UL 60950, CB, Directive 1999/5/EC, IC, UL 2043, FCC, R&TTE, EN 60601-1-2, cTUVus, FIPS, LVD, Directive 2006/95/EC, EN 30328, EN 301 489, EN 301 893 |
| TAA Compliant | Yes |
| Power | |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE+ |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | InstantOS |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – lifetime |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 122 ?F |
| Humidity Range Operating | 5 – 93% (non-condensing) |
| SKU | JW225A |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HPE |
| GTIN | 190017 021263 |



