JW269A HPE Aruba RAP-108 (US) FIPS/TAA – Wireless access point – Wi-Fi – Dual Band – DC power – desktop.

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free Ground Shipping (USA) except Hawaii and Alaska
- 0 units in stock
Out of stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
- The Aruba RAP-10Series Remote Access Points provide high-performance wireless and wired networking for SMBs, branch offices and teleworkers.
- The Aruba RAP-10Series Remote Access Points deliver integrated web filtering, malware and botnet protection to every device connected to the WLAN with an OpenDNS service subscription.
MAIN SPECIFICATIONS | |
| Product Description | HPE Aruba RAP-108 (US) FIPS/TAA – wireless access point |
| Device Type | Wireless access point |
| Form Factor | Desktop |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Power | DC 12 V |
| Dimensions (WxDxH) | 6.3 in x 1.7 in x 6.3 in |
| Weight | 13.58 oz |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS | |
| General | |
| Device Type | Wireless access point |
| Width | 6.3 in |
| Depth | 1.7 in |
| Height | 6.3 in |
| Weight | 13.58 oz |
| Networking | |
| Form Factor | Desktop |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Data Transfer Rate | 30Mbps |
| Line Coding Format | CCK, 64 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Spread Spectrum Method | OFDM, DSSS |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Status Indicators | Power, system, WLAN, link/activity |
| Features | VPN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), firmware upgradable, anti-malware protection, Trusted Platform Module (TPM), 2T2R MIMO technology, Adaptive Radio Management (ARM) |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x antenna ? 1 x 100Base-TX (PoE+) – RJ-45 ? 1 x 1000Base-T – RJ-45 ? 1 x management – RJ-45 ? 1 x USB 2.- Type A |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | EN 60950, IEC 60950, UL 60950, CB, FCC, R&TTE, cTUVus, EN 30328, EN 301 893 |
| Power | |
| Voltage Required | DC 12 V |
| Power Consumption Operational | 12.5 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | ArubaOS |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – lifetime |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 5 – 95% (non-condensing) |
| SKU | JW269A |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HPE |
| GTIN | 190017 021706 |



