JW275A HPE Aruba Instant RAP-109 (US) FIPS/TAA – Wireless access point

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free US Ground Shipping except Hawaii and Alaska
Some items may show vendor’s stock. Please confirm lead times before ordering.
Out of stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
- The Aruba RAP-10Series Remote Access Points provide high-performance wireless and wired networking for SMBs, branch offices and teleworkers.
- The Aruba RAP-10Series Remote Access Points deliver integrated web filtering, malware and botnet protection to every device connected to the WLAN with an OpenDNS service subscription.
MAIN SPECIFICATIONS | |
| Product Description | HPE Aruba Instant RAP-109 (US) FIPS/TAA – wireless access point |
| Device Type | Wireless access point |
| Form Factor | Desktop |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Power | DC 12 V |
| Dimensions (WxDxH) | 6.3 in x 1.7 in x 6.3 in |
| Weight | 13.58 oz |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS | |
| General | |
| Device Type | Wireless access point |
| Width | 6.3 in |
| Depth | 1.7 in |
| Height | 6.3 in |
| Weight | 13.58 oz |
| Networking | |
| Form Factor | Desktop |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Data Transfer Rate | 30Mbps |
| Line Coding Format | CCK, 64 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM, OFDM |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Spread Spectrum Method | OFDM, DSSS |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Status Indicators | Power, status, wireless, link/activity |
| Features | Auto-sensing per device, VPN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), firmware upgradable, Trusted Platform Module (TPM), reset button, 2T2R MIMO technology, Adaptive Radio Management (ARM), Maximum Ratio Combining (MRC), Cyclic Delay Diversity (CDD), Space Time Blocking Code (STBC), security lock slot (cable lock sold separately), Advanced Cellular Coexistence (ACC) |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at |
| Antenna | |
| Antenna | Internal |
| Antenna Qty | 4 |
| Directivity | Omni-directional |
| Gain Level | 5 dBi |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x 100Base-TX – RJ-45 ? 1 x 1000Base-T (PoE) – RJ-45 ? 1 x serial – RJ-45 ? 1 x USB 2.- Type A |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | EN 60950, IEC 60950, UL 60950, CB, FCC, EN 60601-1-2, cTUVus, EN 30328, EN 301 489, EN 60601-1-1, LVD 72/23/EEC, EN 301 893, R&TTE Directive 1995/5/EC |
| Power | |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Voltage Required | DC 12 V |
| Power Consumption Operational | 12.5 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | InstantOS |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – lifetime |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 5 – 95% (non-condensing) |
| SKU | JW275A |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HPE |
| GTIN | 190017 021768 |



