JW321A HPE Aruba Instant IAP-324 (US) – Wireless access point – Wi-Fi – DC power.

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free Ground Shipping (USA) except Hawaii and Alaska
- 0 units in stock
Out of stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
MAIN SPECIFICATIONS | |
| Product Description | HPE Aruba Instant IAP-324 (US) – wireless access point |
| Device Type | Wireless access point |
| Form Factor | External – indoor |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Capacity | Wireless clients: 255 ? BSSIDs per radio: 16 |
| Included Accessories | 2 x ceiling mounting clip |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Power | DC 12/48 V |
| Dimensions (WxDxH) | 8 in x 8 in x 2.2 in |
| Weight | 33.51 oz |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS | |
| General | |
| Device Type | Wireless access point |
| Ruggedized Design | Indoor |
| Width | 8 in |
| Depth | 8 in |
| Height | 2.2 in |
| Weight | 33.51 oz |
| Networking | |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Data Transfer Rate | 1.733 Gbps |
| Line Coding Format | CCK, 64 QAM, 256 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM, OFDM |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Spread Spectrum Method | OFDM, DSSS |
| Capacity | Wireless clients: 255 ? BSSIDs per radio: 16 |
| Features | Auto-sensing per device, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DFS support, Quality of Service (QoS), Trusted Platform Module (TPM), reset button, Adaptive Radio Management (ARM), Maximum Ratio Combining (MRC), Low Density Parity Check (LDPC), Transmit Beam-forming (TxBF) ready, Energy Efficient Ethernet, Cyclic Delay Diversity (CDD), Space Time Blocking Code (STBC), security lock slot (cable lock sold separately), Advanced Cellular Coexistence (ACC), cyclic shift diversity (CSD), AppRF technology, MU-MIMO technology, enhanced ClientMatch, Aruba Beacons Bluetooth Low-Energy (BLE) technology |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.11ac |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x 1000Base-T (PoE) – RJ-45 ? 1 x USB 2.- Type A ? 4 x antenna – RP-SMA ? 1 x serial – RJ-45 |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | 2 x ceiling mounting clip |
| Compliant Standards | EN 60950, IEC 60950, UL 60950, CB, UL 2043, FCC, EN 60601-1-2, cTUVus, EN 30328, EN 301 489, EN 60601-1-1, LVD 72/23/EEC, EN 301 893, R&TTE Directive 1995/5/EC |
| Power | |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Voltage Required | DC 12/48 V |
| Power Consumption Operational | 2Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | InstantOS |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – lifetime |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 122 ?F |
| Humidity Range Operating | 5 – 95% (non-condensing) |
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 9 × 3 in |
| SKU | JW321A |
| Condition | New |
| Brand | HPE |
| GTIN | 190017 022222 |



