JZ152A HPE Aruba AP-318 Wireless access point Wi-Fi 2.4 GHz

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free Ground Shipping (USA) except Hawaii and Alaska
- 3 units in stock
Availability: 3 in stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
MAIN SPECIFICATIONS | |
| Product Description | HPE Aruba AP-318 (RW) – wireless access point |
| Device Type | Wireless access point |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Maximum data rate (2.4 GHz): 30Mbps ? Maximum data rate (5 GHz): 1.733 Gpps |
| Capacity | Wireless clients per Wi-Fi radio: 256 ? BSSIDs per radio: 16 |
| OS Required | ArubaOS, InstantOS |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE+ |
| Dimensions (WxDxH) | 5.9 in x 8.7 in x 3 in |
| Weight | 2.7 lbs |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS | |
| General | |
| Device Type | Wireless access point |
| Width | 5.9 in |
| Depth | 8.7 in |
| Height | 3 in |
| Weight | 2.7 lbs |
| Networking | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Data Transfer Rate | 1733 Mbps |
| Line Coding Format | CCK, 64 QAM, 256 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM, OFDM |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Spread Spectrum Method | OFDM, DSSS |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Maximum data rate (2.4 GHz): 30Mbps ? Maximum data rate (5 GHz): 1.733 Gpps |
| Capacity | Wireless clients per Wi-Fi radio: 256 ? BSSIDs per radio: 16 |
| Status Indicators | System, status |
| Features | Firewall protection, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DFS support, Mesh networking, IPSec Virtual Private Network (VPN), Quality of Service (QoS), Trusted Platform Module (TPM), reset button, Maximum Ratio Combining (MRC), Low Density Parity Check (LDPC), Transmit Beam-forming (TxBF) ready, Direct Sequence Spread Spectrum (DSSS), Cyclic Delay Diversity (CDD), Space Time Blocking Code (STBC), security lock slot (cable lock sold separately), Advanced Cellular Coexistence (ACC), ClientMatch, cyclic shift diversity (CSD), AppRF technology, Bluetooth Low Energy Beaconing, Aruba Beacons Bluetooth Low-Energy (BLE) technology, Reputation Enabled Defense, packet aggregation A-MPDU, packet aggregation A-MSDU, wireless intrusion protection, Air Monitor (AM), Dynamic Frequency Selection (DFS), IP Security (IPSec) support, 4×4 MU-MIMO technology, Energy-Efficient Ethernet (EEE), quad-stream (4×4), Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM), Aruba AirMatch |
| Compliant Standards | Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Internet of Things (IoT) | |
| Communications Technology | Bluetooth Low Energy (LE) |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x 1000Base-X – SFP (mini-GBIC) ? 1 x 1000Base-T – RJ-45 ? 1 x micro-USB |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | CB, UL 2043, FCC, cTUVus, IP55, EN 60601-1-1, LVD 2014/35/EU, Directive 2014/30/EU, ISED, Directive 2014/53/EU, IEC/EN/UL 60950, EN60601-1-2 |
| Power | |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE+ |
| Power Consumption Operational | 23 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Required | ArubaOS, InstantOS |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – lifetime |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -4?F |
| Max Operating Temperature | 14?F |
| Humidity Range Operating | 5 – 95% (non-condensing) |
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| SKU | JZ152A |
| Condition | New |
| Brand | HPE |
| GTIN | 190017 206851 |



