JZ320A HPE Aruba AP-303 Wireless access point Wi-Fi 2.4 GHz

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free Ground Shipping (USA) except Hawaii and Alaska
- 13 units in stock
Availability: 13 in stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
MAIN SPECIFICATIONS | |
| Product Description | HPE Aruba AP-303 (RW) – Campus – wireless access point |
| Device Type | Wireless access point |
| Form Factor | In-ceiling – indoor |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Concurrent data rate (5 GHz): 867 Mbps – Concurrent data rate (2.4 GHz): 30Mbps |
| Capacity | Wireless clients per Wi-Fi radio: 256 – BSSIDs per radio: 16 |
| Included Accessories | Suspended ceiling rail adapter, ceiling mounting clips |
| OS Required | ArubaOS, InstantOS |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Dimensions (WxDxH) | 5.9 in x 5.9 in x 1.4 in |
| Weight | 9.17 oz |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS | |
| General | |
| Device Type | Wireless access point |
| Ruggedized Design | Indoor |
| Width | 5.9 in |
| Depth | 5.9 in |
| Height | 1.4 in |
| Weight | 9.17 oz |
| Networking | |
| Form Factor | In-ceiling |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Data Transfer Rate | 867 Mbps |
| Line Coding Format | CCK, 64 QAM, 256 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM, OFDM |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Spread Spectrum Method | OFDM, DSSS |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Concurrent data rate (5 GHz): 867 Mbps – Concurrent data rate (2.4 GHz): 30Mbps |
| Capacity | Wireless clients per Wi-Fi radio: 256 – BSSIDs per radio: 16 |
| Status Indicators | Power, system, status |
| Features | Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DFS support, Quality of Service (QoS), Trusted Platform Module (TPM), reset button, 2T2R MIMO technology, Maximum Ratio Combining (MRC), Low Density Parity Check (LDPC), Transmit Beam-forming (TxBF) ready, Cyclic Delay Diversity (CDD), Space Time Blocking Code (STBC), security lock slot (cable lock sold separately), Advanced Cellular Coexistence (ACC), cyclic shift diversity (CSD), MU-MIMO technology, Bluetooth Low Energy Beaconing, enhanced ClientMatch, Aruba Beacons Bluetooth Low-Energy (BLE) technology, wireless intrusion protection |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.11ac |
| Antenna | |
| Antenna | Internal |
| Antenna Qty | 2 |
| Directivity | Omni-directional |
| Internet of Things (IoT) | |
| Communications Technology | Bluetooth Low Energy (LE) |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x 1000Base-T (PoE) – RJ-45 – 1 x console |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Suspended ceiling rail adapter, ceiling mounting clips |
| MTBF | 795,00hour(s) |
| Compliant Standards | EN 60950, IEC 60950, UL 60950, CB, UL 2043, FCC, EN 60601-1-2, cTUVus, EN 60601-1-1, LVD 2014/35/EU |
| Power | |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Software / System Requirements | |
| OS Required | ArubaOS, InstantOS |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 7.5 in |
| Shipping Depth | 7.1 in |
| Shipping Height | 2.4 in |
| Shipping Weight | 14.46 oz |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – lifetime |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 Degree Fahrenheit |
| Max Operating Temperature | 104 Degree Fahrenheit |
| Humidity Range Operating | 5 – 93% (non-condensing) |
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| SKU | JZ320A |
| Condition | New |
| Brand | HPE |
| GTIN | 190017 232591 |



