26112088 – Fujifilm DLT-IV with 4GB – 8GB Storage Capacity Data Tape Cartridge
–Actual product may vary from the images–

26112088 – Fujifilm DLT-IV with 4GB – 8GB Storage Capacity Data Tape Cartridge
Product Info
SKU: 26112088
EAN: 963276 722734
Condition: New
EAN: 963276 722734
Condition: New
Availability
2 in stock
Price: $24.00
Availability: 2 in stock
- Free Ground Shipping except Hawaii and Alaska
- Order processing takes 1-2 Business Days
- We ship via FedEx, UPS and DHL
- International Shipping takes 7-10 Days
See our Refund Policy and Terms and Conditions for further details.
Important Info
Global Shipping
On buyer's shipping account
Free Ground in USA
Get within 3-5 Business Days
Express Delivery in USA
In stock items - 1 to 3 Business Days
International Payments
Only Wire Transfer is accepted for international orders
Warranty
Varies by product - contact us for details
Payments via Stripe
Visa, MC, Amex and Wire Transfer Accepted
Sourcing
We source from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs. All hardware is inspected and verified before shipment.
Product Details
FUJIFILM DLTtape IV – DLT IV – 40 GB / 80 GB – brown
MAIN SPECIFICATIONS | |
| Product Description | FUJIFILM DLTtape IV – DLT IV x 1 – 40 GB – storage media |
| Type | Storage media – DLT |
| Tape Cartridge | DLTtape IV |
| Media Included Qty | 1 |
| Color | Brown |
| Native Capacity | 40 GB |
| Compressed Capacity | 80 GB |
| Tape Length | 1830 ft |
| Tape Record Formats | DLT4000, DLT7000, DLT8000 |
EXTENDED SPECIFICATIONS | |
| General | |
| Type | DLT |
| Tape Cartridge | DLTtape IV |
| Media Included Qty | 1 |
| Color | Brown |
| Media | |
| Native Capacity | 40 GB |
| Compressed Capacity | 80 GB |
| Tape Length | 1830 ft |
| Tape Record Formats | DLT4000, DLT7000, DLT8000 |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 50 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 20 – 80% |
| Min Storage Temperature | 60.8 ?F |
| Max Storage Temperature | 89.6 ?F |
| Humidity Range Storage | 20 – 80% |
?
Weight and dimensions for 26112088?
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 4 × 3 in |
| SKU | 26112088 |
| Condition | New |
| Brand | Fujifilm |
| GTIN | 963276 722734 |
Warranty for 26112088?
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
SKU:
26112088
Categories: Data Media, Data Tapes, DLT Tapes, DLT-IV Tapes, Networking, Storage
Tags: 26112088, 40GB-80GB Capacity, Data Tapes, DLT Tapes, DLT-IV, FujiFilm
Brand: Fujifilm




