JW215A HPE Aruba Instant IAP-205 Wireless In-ceiling AP
–Actual product may vary from the images–

Product Info
EAN: 190017 021164
Condition: New
Availability
Out of stock
- Free Ground Shipping except Hawaii and Alaska
- Order processing takes 1-2 Business Days
- We ship via FedEx, UPS and DHL
- International Shipping takes 7-10 Days
See our Refund Policy and Terms and Conditions for further details.
Important Info
Global Shipping
On buyer's shipping account
Free Ground in USA
Get within 3-5 Business Days
Express Delivery in USA
In stock items - 1 to 3 Business Days
International Payments
Only Wire Transfer is accepted for international orders
Warranty
Varies by product - contact us for details
Payments via Stripe
Visa, MC, Amex and Wire Transfer Accepted
Sourcing
We source from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs. All hardware is inspected and verified before shipment.
Product Details
HPE Aruba Instant IAP-205 (US) FIPS/TAA – Wireless access point – Wi-Fi – Dual Band – in-ceiling
Multifunctional and affordable Aruba 20series 802.11ac wireless APs maximize mobile device performance in medium-density enterprise Wi-Fi environments. These compact and cost-effective dual-radio APs deliver high wireless data rates with 802.11ac technology leveraging two spatial MIMO streams while simultaneously supporting 2.4-GHz 802.11n clients. The IAP-205 models feature integrated omnidirectional down tilt antennas.
WHAT’S IN THE BOX – Aruba Instant IAP-205 (US) FIPS/TAA – Mounting brackets
KEY SELLING POINTS
- Wi-Fi client optimization
- Advanced Cellular Coexistence (ACC)
- Quality of service for unified communication apps
- RF management
MAIN SPECIFICATIONS | |
| Product Description | HPE Aruba Instant IAP-205 (US) FIPS/TAA – wireless access point |
| Device Type | Wireless access point |
| Form Factor | In-ceiling – indoor |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Concurrent data rate (5 GHz): 867 Mbps ? Concurrent data rate (2.4 GHz): 30Mbps |
| Capacity | Wireless clients per Wi-Fi radio: 255 ? BSSIDs per radio: 16 |
| Included Accessories | Mounting brackets |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Dimensions (WxDxH) | 5.9 in x 5.9 in x 1.6 in |
| Weight | 13.4 oz |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS | |
| General | |
| Device Type | Wireless access point |
| Ruggedized Design | Indoor |
| Width | 5.9 in |
| Depth | 5.9 in |
| Height | 1.6 in |
| Weight | 13.4 oz |
| Networking | |
| Form Factor | In-ceiling |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Data Transfer Rate | 867 Mbps |
| Line Coding Format | CCK, 64 QAM, 256 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Spread Spectrum Method | OFDM, DSSS |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Concurrent data rate (5 GHz): 867 Mbps ? Concurrent data rate (2.4 GHz): 30Mbps |
| Capacity | Wireless clients per Wi-Fi radio: 255 ? BSSIDs per radio: 16 |
| Status Indicators | Power, system |
| Features | Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DFS support, Quality of Service (QoS), Trusted Platform Module (TPM), reset button, 2T2R MIMO technology, Adaptive Radio Management (ARM), Maximum Ratio Combining (MRC), Low Density Parity Check (LDPC), Transmit Beam-forming (TxBF) ready, Cyclic Delay Diversity (CDD), Space Time Blocking Code (STBC), Advanced Cellular Coexistence (ACC), cyclic shift diversity (CSD), enhanced ClientMatch, Instant Access (IA), wireless intrusion protection |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Antenna | |
| Antenna | Internal |
| Antenna Qty | 4 |
| Directivity | Omni-directional |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x 1000Base-T (PoE) – RJ-45 ? 1 x console – RJ-45 ? 1 x console – RJ-45 |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Mounting brackets |
| MTBF | 711,187 hours |
| Compliant Standards | EN 60950, IEC 60950, UL 60950, CB, UL 2043, FCC, EN 60601-1-2, cTUVus, FIPS, EN 30328, EN 301 489, EN 60601-1-1, LVD 72/23/EEC, EN 301 893, R&TTE Directive 1995/5/EC |
| TAA Compliant | Yes |
| Power | |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Power Consumption Operational | 12.5 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | InstantOS |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – lifetime |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 5 – 95% (non-condensing) |
?
| SKU | JW215A |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | HPE |
| GTIN | 190017 021164 |
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.




