CISCO PVDM4-64= Fourth-Generation 64-Channel High-Density Packet Voice Digital S
–Actual product may vary from the images–

CISCO PVDM4-64= Fourth-Generation 64-Channel High-Density Packet Voice Digital S
Product Info
SKU: PVDM4-64
EAN: 886201 254134
Condition: New
EAN: 886201 254134
Condition: New
Availability
6 in stock
Price: $2,590.00
Availability: 6 in stock
- Free Ground Shipping except Hawaii and Alaska
- Order processing takes 1-2 Business Days
- We ship via FedEx, UPS and DHL
- International Shipping takes 7-10 Days
See our Refund Policy and Terms and Conditions for further details.
Important Info
Global Shipping
On buyer's shipping account
Free Ground in USA
Get within 3-5 Business Days
Express Delivery in USA
In stock items - 1 to 3 Business Days
International Payments
Only Wire Transfer is accepted for international orders
Warranty
Varies by product - contact us for details
Payments via Stripe
Visa, MC, Amex and Wire Transfer Accepted
Sourcing
We source from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs. All hardware is inspected and verified before shipment.
Product Details
| Overview | |
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | PVDM4-64 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Model | PVDM4-64 |
| Product Name | 64-Channel Voice DSP Module |
| Marketing Information | The Cisco? Fourth-Generation Packet Voice Digital Signal Processor Module (PVDM4) enables Cisco 4451-X Integrated Services Routers (ISRs) to provide rich-media capabilities such as high-density voice connectivity, conferencing, transcoding, media optimization, transrating, and secure voice in Cisco Unified Communications Solutions. |
| Specification | |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Voice |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.7″ |
| Width | 2.5″ |
| Depth | 2.6″ |
| Weight (Approximate) | 1.28 oz |
Weight and dimensions for PVDM4-64?
| Weight | 1.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 1 in |
| SKU | PVDM4-64 |
| Condition | New |
| Brand | CISCO |
| GTIN | 886201 254134 |
Warranty for PVDM4-64?
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
SKU:
PVDM4-64
Categories: Cisco Modules, Modules, Networking, Packet Voice Modules
Tags: 64 Channels, CISCO, Networking, Packet Voice DSP Module
Brand: CISCO




