CISCO Catalyst 450Series 100Watt Power Supply – 1000W

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free Ground Shipping (USA) except Hawaii and Alaska
- 0 units in stock
Out of stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
| Overview | |
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | PWR-C45-1000AC= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Name | Catalyst 4500 Series 1000 Watt Power Supply |
| Marketing Information | The Cisco Catalyst 4500 Series offers a variety of power supplies and accessories to meet the diverse needs of Enterprise and Service Provider customers. All of the available Cisco Catalyst 4500 Series power supplies can be used for data-only deployments, which typically require just a few hundred watts. For deployments that dictate support for inline power, Cisco offers several options. |
| Product Type | Proprietary Power Supply |
| Specification | |
| Power Description | |
| Input Voltage | 200 V AC |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Output Power | 1 kW |
| Miscellaneous | |
| Compatibility |
|
| SKU | PWR-C45-1000AC |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | CISCO |
| GTIN | 746320 735559 |



