“CW9800M Cisco Catalyst CW9800M Wireless Controller” has been added to your cart. Continue shopping
CISCO Power Supply – 110-22Volts – AC – 30Watt PWR-C49E-300AC-R
–Actual product may vary from the images–

CISCO Power Supply – 110-22Volts – AC – 30Watt PWR-C49E-300AC-R
Product Info
SKU: PWR-C49E-300AC-R
EAN: Not Available
Condition: New
EAN: Not Available
Condition: New
Availability
4 in stock
Price: $990.00
Availability: 4 in stock
- Free Ground Shipping except Hawaii and Alaska
- Order processing takes 1-2 Business Days
- We ship via FedEx, UPS and DHL
- International Shipping takes 7-10 Days
See our Refund Policy and Terms and Conditions for further details.
Important Info
Global Shipping
On buyer's shipping account
Free Ground in USA
Get within 3-5 Business Days
Express Delivery in USA
In stock items - 1 to 3 Business Days
International Payments
Only Wire Transfer is accepted for international orders
Warranty
Varies by product - contact us for details
Payments via Stripe
Visa, MC, Amex and Wire Transfer Accepted
Sourcing
We source from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs. All hardware is inspected and verified before shipment.
Product Details
| Overview | |
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | PWR-C49E-300AC-R= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Model | PWR-C49E-300AC-R= |
| Product Name | PWR-C49E-300AC-R= AC Power Supply |
| Product Type | Proprietary Power Supply |
| Specification | |
| Technical Information | |
| Number of Fans | 1 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 12 V DC @ 25 A |
| Output Power | 300 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Catalyst 4948E Ethernet Switch |
Weight and dimensions for PWR-C49E-300AC-R?
| SKU | PWR-C49E-300AC-R |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | CISCO |
Warranty for PWR-C49E-300AC-R?
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
SKU:
PWR-C49E-300AC-R
Categories: Cisco Power Supplies, Networking, Power
Tags: 30Watt, CISCO, Networking, Power Supplies
Brand: CISCO




