CISCO 100GBASE-LR4 QSFP Transceiver, LC, 10km over SMF
–Actual product may vary from the images–

Product Info
EAN: 882658 836633
Condition: New
Availability
Availability: 8 in stock
- Free Ground Shipping except Hawaii and Alaska
- Order processing takes 1-2 Business Days
- We ship via FedEx, UPS and DHL
- International Shipping takes 7-10 Days
See our Refund Policy and Terms and Conditions for further details.
Important Info
Global Shipping
On buyer's shipping account
Free Ground in USA
Get within 3-5 Business Days
Express Delivery in USA
In stock items - 1 to 3 Business Days
International Payments
Only Wire Transfer is accepted for international orders
Warranty
Varies by product - contact us for details
Payments via Stripe
Visa, MC, Amex and Wire Transfer Accepted
Sourcing
We source from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs. All hardware is inspected and verified before shipment.
Product Details
Cisco – QSFP+ transceiver module – 100 Gigabit Ethernet – 100GBase-LR4 – LC single-mode – up to 6.2 miles – 1295 nm / 1300 nm / 1304 nm / 1309 nm – for Mellanox ConnectX-5 Ex EN
The QSFP-100G modules offer customers a wide variety of high-density and low-power 100 Gigabit Ethernet connectivity options for data center, high-performance computing networks, enterprise core and distribution layers, and service provider applications.
KEY SELLING POINTS
- Hot-swappable input/output device that plugs into a 100G Gigabit Ethernet Cisco QSFP port
- Interoperable with other IEEE-compliant 100GBASE interfaces where applicable
- High-speed electrical interface
MAIN SPECIFICATIONS | |
| Product Description | Cisco – QSFP+ transceiver module – 100 Gigabit Ethernet |
| Device Type | QSFP+ transceiver module – LC single-mode |
| Form Factor | Plug-in module |
| Cabling Type | 100GBase-LR4 |
| Data Transfer Rate | 100 Gbps |
| Optical Wave Length | 1295 nm / 1300 nm / 1304 nm / 1309 nm |
| Data Link Protocol | 100 Gigabit Ethernet |
| Max Transfer Distance | 6.2 miles |
| Dimensions (WxDxH) | 0.7 in x 2.9 in x 0.5 in |
| Weight | 3.53 oz |
| Manufacturer Warranty | 90-day warranty |
| Designed For | Mellanox ConnectX-5 Ex EN |
EXTENDED SPECIFICATIONS | |
| General | |
| Device Type | QSFP+ transceiver module |
| Form Factor | Plug-in module |
| Color | Blue |
| Networking | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cabling Type | 100GBase-LR4 |
| Data Link Protocol | 100 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate | 100 Gbps |
| Optical Wave Length | 1295 nm / 1300 nm / 1304 nm / 1309 nm |
| Max Transfer Distance | 6.2 miles |
| Features | Hot swap module replacement |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ba, ITU-T G.652, IEEE 802.3bm |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x Ethernet 100GBase-LR4 – LC single-mode |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | Laser Class 1, ELV, RoHS, GR-326-CORE, GR-20-CORE, GR-1435-CORE |
| Power | |
| Power Consumption Operational | 3.5 Watt |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 0.7 in |
| Depth | 2.9 in |
| Height | 0.5 in |
| Weight | 3.53 oz |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – 90 days |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 158 ?F |
| Compatibility Information | |
| Designed For | Mellanox ConnectX-5 Ex EN |
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 1 × 1 in |
| SKU | QSFP-100G-LR4-S |
| Condition | New |
| Brand | CISCO |
| GTIN | 882658 836633 |
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.




