CISCO 10GBase-SR SFP Transceiver – 1 x 10GBase-SR

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free US Ground Shipping except Hawaii and Alaska
Some items may show vendor’s stock. Please confirm lead times before ordering.
Availability: 3 in stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
| Overview | |
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | SFP-10G-SR= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Model | SFP-10G-SR |
| Product Name | 10GBase-SR SFP+ Transceiver |
| Marketing Information | This product is Guaranteed 100% Compatible with the Manufacturer Original.The Compatible Cisco 10GBase-SR SFP+ module offer customers a wide variety of 10 Gigabit Ethernet connectivity options for data center, enterprise wiring closet, and service provider transport applications. The Cisco 10GBase-SR Module supports a link length of 26m on standard Fiber Distributed Data Interface (FDDI)-grade multimode fiber (MMF). Using 2000 MHz*km MMF (OM3), up to 300m link lengths are possible. |
| Specification | |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Data Networking |
| Interfaces/Ports | |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 10GBase-SR |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Optic Cable Standard | 62.5 ?m |
| Fiber Optic Cable Standard | 50 ?m |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Maximum Data Transfer Rate | 10 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Height | 0.3″ |
| Width | 0.5″ |
| Depth | 2.2″ |
| Weight (Approximate) | 2.65 oz |
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 1 × 1 in |
| SKU | SFP-10G-SR |
| Condition | New |
| Brand | CISCO |
| GTIN | 882658 167003 |



