WS-C2960-24LT-L CISCO Catalyst C2960 24 Ports Layer 2 Network Switch

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free Ground Shipping (USA) except Hawaii and Alaska
- 4 units in stock
Availability: 4 in stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
| Overview | |
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | WS-C2960-24LT-L |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Line | Catalyst |
| Product Series | 2960 |
| Product Name | Catalyst C2960-24LT-L Ethernet Switch |
| Marketing Information | The Cisco Catalyst C2960-24LT-L switch with Power over Ethernet (PoE) is new member of the Cisco Catalyst 2960 Series of fixed-configuration standalone switches for entry-level enterprise, midmarket, and small branch office networks. The Cisco Catalyst C2960-24LT-L with PoE allows connectivity to Ethernet powered devices including Cisco IP phones, wireless access points and video cameras. |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Specification | |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 16 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology | 10Base-T |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7″ |
| Width | 17.5″ |
| Depth | 13″ |
| Weight (Approximate) | 10 lb |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Green Compliant | Yes |
| Green Compliance Certificate/Authority | RoHS |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 18 × 2 in |
| SKU | WS-C2960-24LT-L |
| Condition | New |
| Brand | CISCO |
| GTIN | 882658 169335 |


