WS-C2960+24LC-L CISCO Catalyst C2960-Plus 24 Ports Manageable Layer 2 Network Switch

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free Ground Shipping (USA) except Hawaii and Alaska
- 3 units in stock
Availability: 3 in stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | WS-C2960+24LC-L |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Line | Catalyst |
| Product Series | 2960-Plus |
| Product Model | 2960-Plus 24LC-L |
| Product Name | Catalyst 2960-Plus 24LC-L Ethernet Switch |
| Marketing Information | Cisco EnergyWiseCisco EnergyWise? empowers IT teams to measure and manage the power consumed by devices connected to the network, providing measurable energy savings and reduced greenhouse gas emissions. EnergyWise policies can be used to control the power consumed by PoE-powered endpoints, desktop and data-center IT equipment, and a wide range of building infrastructure. EnergyWise technology is included on all Cisco Catalyst 2960-Plus Series Switches. |
| Specification | |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Uplink Port | Yes |
| Modular | No |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Fast Ethernet Network |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Uplink |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7″ |
| Width | 17.7″ |
| Depth | 13.1″ |
| Weight (Approximate) | 12 lb |
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 18 × 2 in |
| SKU | WS-C2960+24LC-L |
| Condition | New |
| Brand | CISCO |
| GTIN | 801947 353309 |


