WS-C2960+48PST-S CISCO Catalyst C2960-Plus 48 Ports Manageable Layer 2 Network Switch

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free Ground Shipping (USA) except Hawaii and Alaska
- 4 units in stock
Availability: 4 in stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
| Overview | |
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | WS-C2960+48PST-S |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Line | Catalyst |
| Product Series | 2960 |
| Product Name | Catalyst C2960-48PST Fast Ethernet Switch |
| Marketing Information | Cisco Catalyst C2960-48PST Switch with LAN Base software is a family of fixed-configuration, standalone intelligent Ethernet devices with Power Over Ethernet (PoE) or non-PoE configurations that provide desktop Fast Ethernet and Gigabit Ethernet connectivity, enabling enhanced LAN services for entry-level enterprise, mid market, and branch office networks (See Figure 1). The Cisco Catalyst 2960 LAN Base Series offers integrated security, including Network Admission Control (NAC), advanced quality of service (QoS), and resiliency to deliver intelligent services for the network edge. |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Specification | |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 50 |
| Port/Expansion Slot Details | 48 x Fast Ethernet Network |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Network |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Network Technology | 1000Base-T |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.7″ |
| Width | 17.5″ |
| Depth | 13″ |
| Weight (Approximate) | 12 lb |
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 18 × 2 in |
| SKU | WS-C2960+48PST-S |
| Condition | New |
| Brand | CISCO |
| GTIN | 882658 602214 |


