WS-C2960S-48TD-L CISCO Catalyst C2960S 48 Ports Layer 2 Network Switch

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free US Ground Shipping except Hawaii and Alaska
Some items may show vendor’s stock. Please confirm lead times before ordering.
Availability: 2 in stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
| Overview | |
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | WS-C2960S-48TD-L |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Line | Catalyst |
| Product Series | 2960 |
| Product Model | 2960S-48TD-L |
| Product Name | Catalyst 2960S-48TD-L Ethernet Switch |
| Marketing Information | The Cisco Catalyst 2960S-48TD-L Ethernet Switch is the leading Layer 2 edge, providing improved ease of use, highly secure business operations, improved sustainability, and a borderless network experience. The Cisco Catalyst 2960-S Switch includes new Cisco FlexStack switch stacking capability with 1 and 10 Gigabit connectivity, and Power over Ethernet Plus (PoE+) with the Cisco Catalyst 2960-S Switch offering fast Ethernet access connectivity and PoE capabilities. The Cisco Catalyst 2960-S is fixed-configuration access switches designed for enterprise, mid-market, and branch office networks to provide lower total cost of ownership. |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Specification | |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Port/Expansion Slot Details | 48 x Gigabit Ethernet Network |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 3 |
| Expansion Slot Type | Stacking Module |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.8″ |
| Width | 17.5″ |
| Depth | 11.8″ |
| Weight (Approximate) | 9.50 lb |
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 18 × 2 in |
| SKU | WS-C2960S-48TD-L |
| Condition | New |
| Brand | CISCO |
| GTIN | 882658 337413 |



