WS-C3560-24PS-E CISCO Catalyst C3560 24-ports Network Switch

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free US Ground Shipping except Hawaii and Alaska
Some items may show vendor’s stock. Please confirm lead times before ordering.
Out of stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
| Overview | |
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | WS-C3560-24PS-E |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Line | Catalyst |
| Product Series | 3560 |
| Product Model | 3560-24PS |
| Product Name | Catalyst 3560-24PS Ethernet Switch |
| Marketing Information | The Cisco Catalyst 3560 Series switches is a line of fixed configuration, enterprise-class, IEEE 802.3af and Cisco prestandard Power over Ethernet (PoE) switches in Fast Ethernet configurations that provide availability, security, and quality of service (QoS) to enhance network operations. The Catalyst 3560 is an ideal access layer switch for small enterprise wiring closets or branch office environments that are using their LAN infrastructure for the deployment of new products and applications such as IP telephones, wireless access points, video surveillance, building management systems, and remote video kiosks. Customers can deploy network-wide intelligent services, such as advanced QoS, rate limiting, access control lists, multicast management, and high-performance IP routing-while maintaining the simplicity of traditional LAN switching. Embedded in the Catalyst 3560 is the Cisco Cluster Management Suite (CMS) Software, which allows users to simultaneously configure and troubleshoot multiple Cisco Catalyst desktop switches using a standard Web browser. Cisco CMS Software provides configuration wizards that greatly simply the implementation of converged networks and intelligent network services. |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Specification | |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Fast Ethernet Network |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology | 10Base-T |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 4 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.7″ |
| Width | 17.5″ |
| Depth | 11.8″ |
| Weight (Approximate) | 11.30 lb |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 18 × 2 in |
| SKU | WS-C3560-24PS-E |
| Condition | New |
| Brand | CISCO |
| GTIN | 882658 030949 |



