WS-C3750-24PS-E CISCO Catalyst Stackable Ethernet Switch 24 Ports
–Actual product may vary from the images–

WS-C3750-24PS-E CISCO Catalyst Stackable Ethernet Switch 24 Ports
Product Info
SKU: WS-C3750-24PS-E
EAN: 746320 812472
Condition: New
EAN: 746320 812472
Condition: New
Availability
3 in stock
Price: $1,360.00
Availability: 3 in stock
- Free Ground Shipping except Hawaii and Alaska
- Order processing takes 1-2 Business Days
- We ship via FedEx, UPS and DHL
- International Shipping takes 7-10 Days
See our Refund Policy and Terms and Conditions for further details.
Important Info
Global Shipping
On buyer's shipping account
Free Ground in USA
Get within 3-5 Business Days
Express Delivery in USA
In stock items - 1 to 3 Business Days
International Payments
Only Wire Transfer is accepted for international orders
Warranty
Varies by product - contact us for details
Payments via Stripe
Visa, MC, Amex and Wire Transfer Accepted
Sourcing
We source from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs. All hardware is inspected and verified before shipment.
Product Details
| Overview | |
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | WS-C3750-24PS-E |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Line | Catalyst |
| Product Series | 3750 |
| Product Model | 3750-24PS |
| Product Name | Catalyst 3750-24PS Stackable Ethernet Switch |
| Marketing Information | The Cisco Catalyst 3750 Series switches are an innovative product line that improves LAN operating efficiency by combining industry-leading ease of use and the highest resiliency available for stackable switches. This product series represents the next generation in desktop switches, and features Cisco StackWise technology, a 32-Gbps stack interconnect that allows customers to build a unified, highly resilient switching system one switch at a time. |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Specification | |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Fast Ethernet Network |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology | 10Base-T |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.7″ |
| Width | 17.5″ |
| Depth | 11.8″ |
| Weight (Approximate) | 11.30 lb |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
Weight and dimensions for WS-C3750-24PS-E?
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 18 × 2 in |
| SKU | WS-C3750-24PS-E |
| Condition | New |
| Brand | CISCO |
| GTIN | 746320 812472 |
Warranty for WS-C3750-24PS-E?
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
SKU:
WS-C3750-24PS-E
Categories: Catalyst 3750, Cisco, Networking, Switches
Tags: 24 Ports, Catalyst 3750, CISCO, Cisco Switches, Networking
Brand: CISCO




