WS-C3750X-48T-S CISCO Catalyst 3750X 48 Ports Layer 3 Supported Manageable Network Switch

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free Ground Shipping (USA) except Hawaii and Alaska
- 4 units in stock
Availability: 4 in stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
| Overview | |
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | WS-C3750X-48T-S |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Line | Catalyst |
| Product Series | 3750-X |
| Product Model | 3750X-48T-S |
| Product Name | Catalyst 3750X-48T-S Layer 3 Switch |
| Marketing Information | The Cisco Catalyst 3750X-48T-S Layer 3 Switch is an enterprise-class stackable switch. This switch provide high availability, scalability, security, energy efficiency, and ease of operation with innovative features such as Cisco StackPower, optional network modules, redundant power supplies, and Media Access Control Security (MACsec) features. The Cisco Catalyst 3750X-48T-S Layer 3 Switch with StackWise Plus technology provides scalability, ease of management and investment protection for the evolving business needs. |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Specification | |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Stack Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 48 x Gigabit Ethernet Network |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.8″ |
| Width | 17.5″ |
| Depth | 18″ |
| Weight (Approximate) | 16.3lb |
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 18.5 × 2.5 in |
| SKU | WS-C3750X-48T-S |
| Condition | New |
| Brand | CISCO |
| GTIN | 882658 330322 |


