WS-C3850-12S-E CISCO Catalyst 3850 12 Ports Layer 3 Network Switch

–Actual product may vary from the images–
- All products are sourced from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs.
- Free Ground Shipping (USA) except Hawaii and Alaska
- 5 units in stock
Availability: 5 in stock
- Visa
- Master Card
- AMEX
- Discover
- Stripe
- Wire Transfer for International Orders
For bulk orders email us at sales@d-ziner.com or call us at 833-375-8324.
Warranty & support: Varies by product — extended warranties available through manufacturer. All hardware inspected and verified before shipment.
- Express Delivery in USA only on in stock items - 1 to 3 Business Days
- International Shipping on buyer's account
- International Shipping takes 7-10 Days
Product Details
Free Ground Shipping in USA: get within 3-5 Business Days. Express delivery (in stock) 1-3 Business Days.
Global Shipping: on buyer’s shipping account or we can provide a quote. All international duties/customs are buyer’s responsibility.
Returns: Please contact support within 14 days of delivery for defective or incorrect items. All returned hardware must be in original condition.See our Refund Policy.
Warranty: Varies by product – contact us for specific unit warranty certificate.
✓ 100% hardware inspection & verification before shipment.
✓ Sourcing from authorized distributors, global surplus channels and enterprise decommissioning programs – fully tested & authenticated.
✓ Transparent global shipping: buyer’s shipping account or we arrange via FedEx/UPS.
✓ International payments accepted only via wire transfer; domestic orders via Stripe (Visa, MC, Amex).
- The warranty for refurbished units is 30 days.
- The warranty for New units is as per the manufacturer’s terms and conditions.
Cisco Catalyst Refurbished WS-C3850-12S-E – Switch – L3 – managed – 12 x Gigabit SFP – desktop, rack-mountable
The Cisco Catalyst 385series is the enterprise-class stackable access-layer switch that provides full convergence between wired and wireless on a single platform. Cisco’s Unified Access Data Plane (UADP) application-specific integrated circuit (ASIC) powers the switch and enables uniform wired-wireless policy enforcement, application visibility, flexibility, and application optimization.
What are the key selling points for WS-C3850-12S-E Refurbished Network Switch?
- Converged wired plus wireless access
- Flexible NetFlow (FNF)
- Advanced wired plus wireless QoS capabilities
- Provides a rich set of security features
What standards does the WS-C3850-12S-E Refurbished comply with?
- CISPR 22 Class A
- GOST
- CISPR 24
- EN 61000-3-2
- NOM
- EN 61000-3-3
- EN55024
- ICES-003 Class A
- FCC CFR47 Part 15
- UL 60950-1 Second Edition
- KCC
- RoHS
- ISO 7779
- CSA C22.2 No. 60950-1 Second Edition
- EN 60950-1 Second Edition
- IEC 60950-1 Second Edition
- VCCI Class A
- KN24
- CNS 13438(95) Class A
- KN22 Class A
- AS/NZS CISPR 22
- EN 55022 Class A
What comes in the box of Refurbished WS-C3850-12S-E Network Switch?
The standard equipment in the box of WS-C3850-12S-E contains the following:- Cisco Switch WS-C3850-12S-E
- Power Supply
What transceivers work with WS-C3850-12S-E Refurbished Network Switch?
| General | |
| Product Description | Cisco Catalyst 3850-12S-E – switch – 12 ports – managed – rack-mountable |
| Device Type | Switch – 12 ports – L3 – managed – stackable |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Subtype | Gigabit Ethernet |
| Ports | 12 x Gigabit SFP |
| Performance | Switching capacity: 68 Gbps – Stacking bandwidth: 48Gbps – Forwarding performance: 50.5 Mpps |
| Capacity | IPv4 routes: 2400- NetFlow entries: 2400- Switched virtual interfaces (SVIs): 1000 |
| MAC Address Table Size | 3200entries |
| Jumbo Frame Support | 9198 bytes |
| Routing Protocol | BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, EIGRP, PIM-SM, EIGRP for IPv6, OSPFv3, PIM-SSM, RIPng |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, SSH, CLI |
| Features | Auto-negotiation ARP support Trunking VLAN support Auto-uplink (auto MDI/MDI-X) IGMP snooping Syslog support IPv6 support Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support DHCP snooping Dynamic Trunking Protocol (DTP) support Port Aggregation Protocol (PAgP) support Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support Access Control List (ACL) support Quality of Service (QoS) RADIUS support Virtual Route Forwarding-Lite (VRF-Lite) MLD snooping Dynamic ARP Inspection (DAI) STP Root Guard Uni-Directional Link Detection (UDLD) Rapid Per-VLAN Spanning Tree Plus (PVRST+) IPv4 support Shaped Round Robin (SRR) Link Aggregation Control Protocol (LACP) Remote Switch Port Analyzer (RSPAN) Layer 3 load balancing Energy Efficient Ethernet Cisco StackWise-48technology Cisco StackPower technology Flexible NetFlow (FNF) |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s |
| Dimensions (WxDxH) | 17.5 in x 17.7 in x 1.8 in |
| Weight | 15.48 lbs |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
| Device Type | Switch – 12 ports – L3 – managed – stackable |
| Enclosure Type | Desktop, rack-mountable 1U |
| Subtype | Gigabit Ethernet |
| Ports | 12 x Gigabit SFP |
| Performance | Switching capacity: 68 Gbps – Stacking bandwidth: 48Gbps – Forwarding performance: 50.5 Mpps |
| Capacity | IPv4 routes: 2400- NetFlow entries: 2400- Switched virtual interfaces (SVIs): 1000 |
| MAC Address Table Size | 3200entries |
| Jumbo Frame Support | 9198 bytes |
| Routing Protocol | BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, EIGRP, PIM-SM, EIGRP for IPv6, OSPFv3, PIM-SSM, RIPng |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, SSH, CLI |
| Authentication Method | Kerberos, Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
| RAM | 4 GB |
| Flash Memory | 2 GB |
| Status Indicators | Port transmission speed, port duplex mode, system, status, PoE |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 12 x 1000Base-X SFP 1 x USB Type A 1 x management (mini-USB) Type B 1 x serial (RS-232) RJ-45 management 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 2 x network stack device |
| Expansion Slots | 1 (total) / 1 (free) x Stacking Module slot |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply |
| Installed Qty | 1 (installed) / 2 (max) |
| Power Redundancy | Optional |
| Power Redundancy Scheme | 1+1 (with optional power supply) |
| Power Provided | 35Watt |
| Voltage Required | AC 120/23V (50/6Hz) |
| Miscellaneous | |
| MTBF (Mean Time Before Failure) | 315,84hours |
| Software / System Requirements | |
| Software Included | Cisco IOS IP Services |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 17.5 in |
| Depth | 17.7 in |
| Height | 1.8 in |
| Weight | 15.48 lbs |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – advance parts replacement – lifetime – response time: next business day – Technical support – consulting – 9days |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 23 Fahrenheit |
| Max Operating Temperature | 113 Fahrenheit |
| Humidity Range Operating | 1- 95% (non-condensing) |
| Min Storage Temperature | (-40) Degree Fahrenheit |
| Max Storage Temperature | 158 Fahrenheit |
Important Sources:
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 2 in |
| SKU | WS-C3850-12S-E |
| Condition | Refurbished |
| Brand | CISCO |
| GTIN | 882658 684616 |




